Karta Przekazania Odpadu – ewidencja odpadów
Prowadzenie działalności wiąże się z szeregiem obowiązków. Polskie przepisy mogą być uciążliwe dla przedsiębiorców, konieczność dostosowywania się do liczyć regulacji może być skomplikowana i czasochłonna. Z tego artykułu dowiesz się jakie obowiązki wiążą się z Kartą Przekazania Odpadów (KPO) w systemie BDO (Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami).
Ewidencja odpadów – Karta Przekazania Odpadów w systemie BDO
Kartę Przekazania Odpadów (KPO) sporządza posiadacz odpadów, który przekazuje odpady do następnego posiadacza odpadów albo do prowadzonych przez siebie miejsc zbierania odpadów lub miejsc przetwarzania odpadów, przed rozpoczęciem ich transportu.
Wzór Karty Przekazania Odpadu
W systemie BDO odróżniamy dwa rodzaje Karty Przekazania Odpadów (KPO): Potwierdzenie wygenerowania karty przekazania odpadów oraz kartę przekazania odpadów.
Jak wypełnić kartę odpadów w BDO? KPO w BDO
Karta Przekazania Odpadów jest dokumentem, który należy wygenerować w systemie BDO. Dokument może wystawić zarówno użytkownik główny jak i użytkownik podrzędny, aby wypełnić kartę ewidencji odpadów – kartę przekazania odpadów należy w pierwszej kolejności należy zalogować się do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami przez stronę https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/.
Po zalogowaniu użytkownik ma dostęp do wszystkich modułów w rejestrze BDO, tym samym do możliwości wystawienia Karty Przekazania Odpadów. Przekazywanie odpadów odbywa się na podstawie KPO. Należy pamiętać, że odpadów nie można przekazać przed wystawianiem kart przekazania odpadów, oraz należy dokonać klasyfikacji odpadów zgodnie z katalogiem odpadów określonym w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. – kody odpadów budowlanych będą różniły się do odpadów z serwisu mechaniki pojazdowej czy odpadów z linii produkcyjnej. W odniesieniu do odpadów w BDO, w KPO znajdują się informacje o dacie i godzinie ich przekazania odpadów, kto jest odbierającym odpady, masie przekazywanych odpadów (z uwagi na to, że kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, w momencie przekazywania odpadów podmiot może mieć problem z określeniem masy odpadów, dlatego jeżeli masa odpadów jest mniejsza bądź większa u przejmującego odpady, odbiorca odpadów zatwierdza KPO lub może odrzucić kartę do korekty – system BDO pozwala na jej dokonanie). W przypadku gdy masa odpadów jest mniejsza niż 1 kg (0,0010 Mg) system umożliwia wpisanie np. 100 g (0,0001 Mg).
W dokumentach należy podać imię i nazwisko lub nazwę podmiotów w niej występujących. Należy pamiętać, że przejęcie odpadów przez zarządzającego składowiskiem odpadów niebezpiecznych może nakładać na podmiot inne obowiązki (np. w zakresie ADR).
Karta Ewidencji Odpadów (KEO) i Karta Przekazania Odpadów (KPO) – jak wypełnić kartę ewidencji odpadów?
Obowiązek prowadzenia Kart Ewidencji Odpadów (KEO) tzw. ewidencji pełnej, pojawia się w przypadku gdy dany podmiot wytworzy łącznie powyżej 100 kg odpadów niebezpiecznych lub 5000 kg odpadów innych niż niebezpieczne, niebędących odpadami komunalnymi. KEO prowadzi się z osobna dla miejsca wytworzenia odpadów oraz kodu wytworzonego odpadu. W przypadku stałych miejsc prowadzenia działalności (MPD), wytwarzania odpadów, miejsca te powinny być wpisane w rejestrze BDO z osobna. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności w zakresie obiektów liniowych w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. z 2019 r. poz. 1202, z późn. zm.), działalności w zakresie usług o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach karty ewidencji odpadów (KEO) prowadzi się z miejsca siedziby firmy dla właściwej gminy (w zakresie odpadów wytworzonych w wyniku świadczenia usług „w terenie”). Należy pamiętać, że zakres KEO zależy od indywidualnego charakteru firmy, dlatego podmiot może utworzyć np. jedną kartę ewidencji odpadów na rok. W przypadku nie przekroczenia mas wytworzonych odpadów mówimy o uproszczonej ewidencji odpadów.
Karta Przekazania Odpadów (KPO) jest niezbędnym dokumentem w celu przekazania wytworzonego odpadu przez podmiot bądź dokumentem niezbędnym dla posiadacza odpadów, który przekazuje odpady kolejnemu podmiotowi (bądź samemu sobie z jedno do drugiego miejsca prowadzenia działalności). Karta Przekazania Odpadów (KPO) jest również dokumentem niezbędnym dla transportującego odpady – kierujący pojazdem przewożącym odpady musi posiadać potwierdzenie wygenerowania KPO w postaci papierowej bądź na urządzeniu mobilnym. Zarówno posiadacz odpadów, jego wytwórca odpadów czy podmiot wykonujący usługę transportu odpadów musi pamiętać o potwierdzeniu wygenerowania KPO.
Podmiot zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji – czy wystawia Kartę Przekazania Odpadu?
Podmiot zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów w odniesieniu do Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, który to nie uzyska wpisu do rejestru BDO nie może wystawić KPO (Karty Przekazania Odpadów).
Czy można wystawić Kartę Przekazania Odpadów bez wpisu do rejestru BDO?
Wygenerowanie Karty Przekazania Odpadów przez wytwórcę odpadów czy posiadacza odpadów możliwe jest wyłącznie w systemie BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami).
Ewidencja odpadów 2023 i 2024 w wersji papierowej?
Prowadzenie ewidencji odpadów jest możliwe tylko i wyłącznie za pośrednictwem systemu BDO. W 2023 roku karty przekazania odpadów oraz w roku 2024 posiadacz odpadów, wytwórca odpadów musi wystawić dokument w BDO nawet dla jednego kodu odpadów.
Awaria systemu BDO
W przypadku awarii systemu BDO dopuszczalne jest wykorzystanie papierowej wersji Karty Przekazania Odpadów (KPO) oraz Karty Ewidencji Odpadów (KEO) – przy czym muszą zostać spełnione określone warunki w celu zastosowania wersji papierowej, jest nim m.in. komunikat na stronie BDO czy w biuletynie informacji publicznej. Zaleca się zachowanie bardzo dużej uwagi w przypadku zastosowania wersji papierowej gdy nastąpi awaria systemu BDO – z uwagi na możliwe potencjalnie, wysokie kary pieniężne.
Komu należy przekazywać wytworzone odpady na podstawie KPO?
Wytworzone odpady przez firmę, która podlega pod obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów przekazuje się na podstawie karty przekazania odpadów (KPO). Podstawowa zasada dotyczy prawidłowego przekazania odpadów do uprawnionych podmiotów. Przekazania odpadów do uprawnionych odbiorców, przestrzegania obowiązujących przepisów jest istotne z uwagi na potencjalnie wysokie konsekwencje finansowe w postaci kar. KPO stanowi dowód prawidłowego przekazania odpadów – natomiast jeżeli podmiot przejmujący nie był uprawniony do przejęcia danego odpadu, może narazić to strony na wysokie kary finansowe. Należy pamiętać, że odpady można również przekazać osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej nie będącej przedsiębiorcą zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.
Należy pamiętać, że wytwórca odpadów komunalnych nie dokonuje działań w systemie BDO – kartę przekazania odpadów komunalnych tworzy podmiot uprawniony w tym zakresie. Z uwagi na wysokie, możliwe sankcje warto przeanalizować planowane działania ze specjalistą z zakresu Ochrony środowiska i Gospodarki odpadami. Więcej o doradztwie tutaj.
Podstawowe dane w Karcie Przekazania Odpadów – Masa odpadów, kod odpadów
Karta Przekazania Odpadów zawiera informacje o dacie i godzinie rozpoczęcia transportu, kodzie przekazywanych odpadów, miejsca z którego przekazywane są odpady, numerach rejestracyjnych pojazdu transportującego odpady, podmiocie przekazującym odpady, podmiocie transportującym odpady, podmiocie przejmującym odpady czy masie wytworzonych odpadów.
Co w przypadku przekazania odpadów w poprzednich latach?
Firma zobowiązana do uzyskania wpisu do rejestru BDO, wpis ten powinna uzyskać przed rozpoczęciem działalności, która wymaga uzyskania wpisu. Po uzyskaniu wpisu podmiot uzyskuje numer rejestrowy BDO, dostęp do systemu teleinformatycznego, którym jest BDO – tym samym firma będą wytwórcą odpadów w wyniku świadczenia usług, wytwarzania odpadów w stałych miejscach prowadzenia działalności (MPD) ma możliwość generowania dokumentów, z uwagi na to przekazanie odpadów odbywa się na podstawie KPO i prowadzenia KEO (nawet do prowadzenia kilku kart ewidencji odpadów – zakres zależy od indywidualnego charakteru działalności). Zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadu muszą pamiętać, że uzyskanie wpisu po czasie, nie zwalania firmy z uregulowania kwestii w zakresie przekazania odpadów z lat poprzednich.
W przypadku posiadania wpisu, generowania Kart Przekazania Odpadów (KPO) czy prowadzenia Kart Ewidencji Odpadów (KEO) – firma zobowiązana będzie do składania sprawozdań rocznych w zakresie wytworzonych odpadów. System BDO umożliwia w roku 2023 złożenie zaległych sprawozdań za lata 2022, 2021, 2020, 2019. Więcej o sprawozdaniach BDO tutaj.
O czym zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadu muszą pamiętać?
Jak napisano na wstępie prowadzenie działalności wiąże się z szeregiem obowiązków. Polskie przepisy mogą być uciążliwe dla przedsiębiorców, konieczność dostosowywania się do liczyć regulacji może być skomplikowana i czasochłonna. Istotną kwestię stanowi rejestracja firmy w BDO, podmiot objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji po uzyskaniu wpisu do rejestru BDO otrzymuje dostęp do możliwości wystawiania Kart Przekazania Odpadów (KPO), prowadzenia Kart Ewidencji Odpadów (KEO), składania sprawozdań rocznych. Realizacja obowiązków w sposób właściwy pozwoli uniknąć firmą wysokich kar, potencjalnej grzywny czy kary administracyjnej. Jeżeli nie wiesz jakie obowiązki są nałożone na Twoją firmę skorzystać z usług specjalistów, więcej informacji tutaj.